Oplatí sa Windows 11?

Koncom roka 2021 zavítal na náš trh najnovší Windows 11. Do dnešného dňa je väčšina z nás skeptických voči funkcionalitám, ktoré novinka z dielne Microsoftu priniesla.

Všetko zlé má aj svoje svetlé stránky. Nový Windows 11 sa pýši elegantnejším dizajnom, stránkou s novinkami (wigetmi), ľahšie rozmiestnenie okien “multitaskingu”, podporou Android aplikácii, praktickejšie využívanie Microsoftu Teams a pár ďalších noviniek.

My sa pozrieme na temnú stránku Windows 11 s dôvodmi prečo momentálne uprednostňujeme staršiu verziu a to Windows 10.

Technické požiadavky na aktualizovanie Windowsu sú relatívne nízke:

  • 1 GHz procesor
  • 4GB RAM
  • 64GB úložného priestoru

Neznie to ako vôbec zle. Podobne výkonné počítače tu boli už pred vyše desiatimi rokmi. Lenže tu technické požiadavky narážajú na najväčšie prekážky. Procesor v počítači by nemal byť starší ako 3 roky, teda od roku 2018 (vrátane) a novší. Dôvodom je zvýšenie predaja nových PC s už nainštalovaným Windows 11.

Veľkým “klincom do rakvy” je systémová požiadavka na TPM čip s možnosťou použitia takzvaného Secure Boostu, respektíve verzie 2.0. Overíte si to veľmi jednoducho, cez 2 kroky.

  1. Stlačíte klávesu s logom Windowsu + R
  2. Napíšete do prázdneho riadku s názvom “Otvoriť”: “tpm.msc
1. krok
2. krok

Prvou zmenou v samotnom Windowse je bezdôvodne komplikované prideľovanie prednastavených aplikácii na otváranie súborov. Ako príklad uvedieme nastavenie predvolenej aplikácie Skicár pre otváranie obrázkov, musíme prejsť všetkými typmi súborov a protokolmi s ktorými webový prehliadač pracuje, ako sú: JPG, PNG, TIFF, BMP, DNG, NEF a ďalšie.

Druhá zmena, ktorá by mohla vyhovovať viac bývalým užívateľom MacOS, je zmena panelu úloh s centrovaním na stred. Samotná ikona “Štart” mení svoju pozíciu v závislosti od množstva spustených aplikácii, nie vždy ju teda nachádzame na rovnakom mieste. Nejedná sa pritom o veľkú vadu, keďže chvíľke hrania sa v nastavaní panelu úloh, je možné umiestniť tlačidlo “Štart na pevné miesto v ľavom roku. Samotný panel úloh je po novom menej prehľadný a neponúka toľko možností presúvania pripnutých aplikácii, ako tomu bolo doteraz.

Centrum oznámení vo Windows 10 bola jednou z najlepších funkcií od Microsoftu. Windows 11 nahrádza centrum oznámení s množstvom samostatných panelov upozornení a nastavení, dosť podobných ako v MasOS. Jednoduché prekliknutia z ikony Wi-Fi hneď do nastavenia pre Wi-Fi a dostupné siete jednoducho zmizli.

Naposledy spustené aplikácia a novo nainštalované aplikácie na vrchole listu v ponuke Štart? Nič také v najnovšom Windowse nenájdete. Po novom vám ponuka Štart zobrazí len pár nainštalovaných aplikácií bez ohľadu na ich časté využívanie alebo najnovšie nainštalovanie. Panelom Štart sa Microsoft neinšpiroval u MacOS, keďže oni nič také nemajú ale u ďalšieho konkurenta a to Chrome OS.

Napriek výraznému zlepšenie ochrany Windows Defender vidíme neustálu nutnosť inštalácie antivírusového programu tretích strán. Podľa nezávislých laboratórnych testov je Windows Defender výrazne pozadu oproti konkurencii, hlavne v obrane proti phishingu (falošné vydávanie sa za dôveryhodnú osobu alebo inštitúciu s cieľom získania citlivých údajov).

Posledným, veľmi subjektívnym dôvodom prečo ostať pri staršom Windowse, je kopírovanie konkurencie. Microsoft nepriniesol dohromady nič nové. Odkukával kde sa len dalo, aby prilákal zákazníkov konkurenčných značiek. MacOS a Chrom OS poslúžili ako skvelá šablóna pre dehonestovanie vlastného diela Microsoftu.

Neustále hovoríme o čerstvej novinke. Dnešná doba sa posúva rýchlo vpred a žiada si zmenu rok čo rok. Pre väčšinu lajkov bude Windows 11 niečím novým s pocitom inovatívnosti a zvýšenej bezpečnosti. Z pohľadu kreatívnej tvorby prináša pár “noviniek” pre OS. Nemôžme povedať že by WIndows 11 bola na zahodenie, to rozhodne nie, no pokiaľ ste spokojný so všetkým čo ponúka Windows 10, tak nevidíme dôvod pre aktualizovanie.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *