Windows S? Čo to je a prečo ho má skoro každý notebook?

Nie jedného záujemcu o kúpu nového notebooku prekvapí v konfigurácii predinštalovaný Windows S, presnejšie povedané Windows 10 S. Microsoft ho začal využívať najme na zvýšenie využiteľnosti predinštalovaných aplikácii. Môžeme si to predstaviť ako iOS v PC s Windowsom, kde nemáte veľa možností a všetko je obmedzené.

Windows 10 S naoproti Windows 10 Home/Pro

Z určitej časti by sa tento rozdiel dal prirovnať ku odlišnostiam medzi iOS a Android OS až na jendu podstatnú vec. Windows S je len akýsi obmedzený mód Windows 10. Na úložnom disku s nainštalovaným Windowsom rozdiel veľmi nezbadáte. V režime S si do PC nemôžte nainštalovať iné aplikácie ako tie, ktoré sa nachádzajú v Microsoft Store. Napriek takému veľkému obmedzeniu má tento režim aj určite výhody. Plusom pre S mód je rozhodne bezpečnosť systému. Keďže nemôžte inštalovať do PC čo sa vám zapáči, znižuje sa veľmi riziko stiahnutia vírusov. Ďalšou výhodou môže byť rýchlosť a plynulosť systému. Pri samotnom štarte PC v S móde je zapínanie kratšie až o 15sek. (do veľkej miery to ovplyvňuje hardware).

Niečo ako “tmavý režim” obrazovky?

Určite každý z vás minimálne počul o možnosti zapnutia “tmavého režimu” obrazovky, kedy sa po jeho zapnutí, zmení pozadie na tmavú, skoro až čiernu farbu, namiesto štandardnej bielej. Opäť je tu veľký rozdiel. Narozdiel od tmavého režimu obrazovky, kedy si môžete z minúty na minútu meniť režimy pozadia aplikácie, mód S je jednorazový a nenávratný.

Tento mód sa dá jednoducho a navždy vypnúť príkazom: ms-windows-store://switchwindows

Príkaz stačí vložiť do predinštalovaného obchodu Microsoft Store. Po zadaní príkazu sa automaticky stiahnu potrebné nástroje, samotný PC sa párkrát reštartuje a nabehne vám už v plnej verzii Windows Home. Najlepšie na tom všetkom je, že prepnutie je úplne zdarma a bez dalších poplatkov za neobmedzenú verziu.

Aký má zmysel Windows S mód?

Kladiete si aj vy otázku, aký má zmysel predinštalovaný Windows 10 v režime S? Dôvodov na jeho vytvorenie bolo hneď niekoľko. V prvom rade je to ekonomickejšia verzia Windowsu, ktorá sa medzi výrobcami PC a Microsoftom predáva za nižšiu cenu. Na druhej strane, Microsoft platí určitú čiastku výrobcom PC za zvýšené využívanie predinštalovaných aplikácii.

Druhou myšlienkou bolo vytvorenie akého si Windowsu pre študentovi, ktorí nepotrebujú počas výučby sťahovať nechránené aplikácie a nemravný obsah z internetu.

Koniec koncov je hlavný dôvod čisto ekonomický a týmto “ekonomickým” módom sa Microsoft snažil konkurovať chromebooko, presnejšie Chrome OS.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *